پاک کردن و لکه گیری لباس

لوازم آرایشی شما ناگهان  ممکن است لکه‌ای روی لباستان ایجاد نماید  یا لباس تان روغنی شود ، چگونه میشود از شر لکه ها خلاص شد ؟ چگونه میتوان  لکه ها را از روی لباس پاک کرد؟ برای لکه گیری و تمیز کردن انواع لکه ها از روی لباستان به این روش ها که در این اینجا برای شما تهیه کرده ایم عمل نمایید .

نکات عمومی پاک کردن لکه از روی لباس ها

 • حتما  برای پاک کردن لکه ها  سریعا  اقدام کنید .
 • برای تمیز کردن لباس ابتدا از ناحیه  پشت لكه باید شروع کنید . به این ترتیب از پخش شدن لكه جلوگیری مینمایید .
 • هنگامی  كه پارچه دیگری را با محلول لكه بر آغشته كردید و می خواهید از آن برای پاک کردن لكه استفاده نمایید ، پارچه را بر روی لكه نمالید بلکه پارچه را بر روی لکه فشار دهید  و با سیستم ضربه ای عمل کنید .
 • جهت تمیز نمودن  و پاک نمودن  لکه ابتدا از محدوده خارجی لكه شروع نمایید  و به سوی  وسط لکه ادامه میدهید .
 • توجه فرمایید  که برای لکه های غیر چرب از آب سرد استفاده کنید  . آب داغ لکه غیر چرب را پایدار می کند .

نحوه پاک نمودن  لکه خون از لباس

لكه ی خونی را زير آب سرد قرار دهید  و آن را فقط با آب سرد شستشو دهید . لكه از بين خواهد رفت . در صورت  تأثیر نزاشتن مي توانيد محلولی از نشاسته با مقداری  آب تهیه فرمایید  تا خمیر غلیظی بدست آید و آنرا روی لکه خون مالش دهید . بعد از خشك شدن نشاسته، نشاسته را از پارچه جدا کنید  سپس لباس را شستشو دهید .  لكه خون از بين خواهد رفت . همچنین راه حل دیگری برای تمیز کردن لکه ی خون از لباس هایی که خونی شده اند میتواند این باشد  که لباس هارا  را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و پودر لباسشويی شستشو دهید

لكه های ایجاد شده از گل و لای بر روی لباس

یك عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم تقسیم نمایید  و بر روی لكه مالش دهید ، سپس لباس ها  را در آب سرد خیسانده  و سپس با پودر رختشویی بشویید . در صورت پایدار بودن  لکه، پارچه ای را به الكل آغشته كنید و بر روی لكه مالش دهید .

لکه گیری آدامس از لباس

براي از بين بردن آدامس با يك تكه يخ چند مرتبه بر روی آدامس بمالید  تا از روي لباس جدا شود . اگر آدامس از پارچه جدا نشد مي توانيد از بنزين استفاده نمایید

تمیز کردن لکه های شکلاتی از روی لباس

ابتدا باقی شکلات را از روی پارچه برداشته و  سپس یک پارچه سفید را چند لایه تا کنید و زیر پارچه در محل لکه بگذارید  . حال به نسبت مساوی سرکه و الکل را مخلوط کنید و  با پنبه بر روی محل بکشید و با پنبه دیگر روی آن را خشک نمایید  . چنانچه با این روش لکه پاک نشد می توان از آب اکسیژنه استفاده کنید  و در پایان پارچه را با آب گرم و صابون شستشو دهید ..

روش  پاک کردن لكه روژ لب

خمیر دندان را بر روی لكه ماساژ دهید  و سپس لکه را با آب گرم بشویید . یا محل لكه را در گليسيرين خیسانده و  سپس روي لكه را با  الكل يا بنزين مالش دهید و پارچه اي كه آغشته به محلول پودر رختشويي شده است  را بر روي لکه مالش دهید  بعد در محلول پودر رختشويي شستشو دهید  ، سپس خوب آب كشي نمایید .

نحوه ی  برطرف کردن لكه بستنی

پارچه ی  لک شده را با محلول آب و مايع لباسشويي  خيس كرده  و سپس با پنبه ي آغشته به بنزين  بر روي آن بكشيد و سپس  آب كشي نمایید .

نحوه تمیز کردن لكه ی  آب میوه

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، با آب و صابون آن را شستشو دهید  . لکه از روی لباس پاک میگردد. اگر لکه بر روی پارچه پشمی بود  آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط کنید و سپس  با آن لکه را پاک نمایید . اگر لکه بر روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط نمایید  و با آن لکه را محو کرده. یا مقداری نمك بر روی لكه ریخته  و سپس آن را 10 دقیقه در آب سرد بخوابانید. پس از آن با آب گرم و پودر رختشویی شستشو دهید .

نحوه ی  پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس

اگر جوهر كيف يا كاپشن چرم‌تان را كثيف كرده باشد با تافت يا الكل مي‌توانيد آن را نابود کنید ، فقط بايد سريع اقدام نمایید ، قبل از آنكه لكه خشك گردد . اولين توصيه‌ اين میباشد كه زمان را براي شستشو و از بين رفتن اين لكه‌ها از دست ندهيد، هر زماني كه متوجه لكه جوهر گشتید اقدام به پاك كردن آن كنيد تا نتيجه ی  بهتری بگيريد.

براي آقايان پس دادن جوهر خودكار به جيب لباس يا كت‌شان زیاد اتفاق مي‌افتد. براي از بين بردن اين لكه‌ها مي‌توانيد از شير يا دوغ استفاده نمایید . به اين صورت كه قسمت جوهري لباس را در داخل ظرف حاوي شير يا دوغ بگذارید  و صبر کنید  5دقيقه‌ ای بماند و بعد آن را با آب، آبكشی نمایید . اگر هنوز اثري از لكه باقی مانده بود، دوباره اين كار را تكرار نمایید  تا جوهر كاملا نابود شود .

ولی اگر لكه جوهر روي مبل افتاده باشد، محل جوهر را خيس نمایید  و روي آن نمك بريزيد و با پارچه تميزي محل را مالش دهید  مي‌توانيد مخلوط گليسرين و آمونياك را هم روي لكه مالش دهید و سپس با آب و پودر شستشو دهید .

اما اگر فرش‌تان به‌وسيله جوهر كثيف شده باشد مي‌توانيد روي آن كمی ماست بريزيد و سپس ماست را با قاشق جمع  نمایید ، اين كار را چند مرتبه تكرار كنيد تا ماست جوهر را كاملا جذب نماید . فراموش نكنيد اين دستور برای لكه ی تازه است.

براي لكه‌های كمی قديمی تر  مي‌توانيد يك قاشق غذاخوري سركه را با يك قاشق غذاخوري مايع ظرفشويی در 2فنجان آب گرم مخلوط نماید  و يك دستمال تميز يا يك اسفنج را درون محلول بزنيد و روي لكه جوهر بكشيد تا محلول جذب فرش گردد ، دوباره دستمال را روي لكه بكشيد تا لكه کامل از بين برود. يك پارچه تميز ديگر را با آب سرد خيس كنيد و محل لكه را تميز و سپس خشك نمایید . يك دستمال كاغذی تميز برداريد و روي لكه ضربه بزنيد، فراموش نكنيد فقط ضربه بزنيد و اصلا دستمال را روي لكه مالش ندهید  تا پخش نشود. روي دستمال ديگري كمی تافت یا الكل سفيد بريزيد و روی لكه ضربه بزنيد تا جوهر جذب دستمال گردد . بعد از از بين‌رفتن لكه، با دستمال كاغذی مرطوب آن محل را پاك نمایید  تا الكل و مواد بيرون بيايند.

لكه های ایجاد شده با میوه های رنگی روی لباس

لكه ميوه هايی كه رنگی اند مانند  (توت فرنگی، آلبالو و ….) را می توان با آب و آمونياك بشویید و نيز مي توان مقداري نمك روی لکه بریزید و بعد از مدتي با پودر رختشويي بشوييد و اگر لكه نرفت می توان از محلول كلر هم استفاده کنید

نحوه تمیز کردن لكه تمشك از روی لباس

محل لكه را در محلول پودر رختشويي خیسانده  و اگر شستيد و نرفت مقداري ماست رويش بريزيد. سپس با آب گرم بشویید .

 

روش تمیز کردن لكه آبرنگ از روی لباس بچه

محل لکه را با آب سرد شستشو دهید  سپس آنرا با آب نيمگرم و پودر رختشويي شستشویی دهید  و آبکشی کنید .اگر هنوز لکه برطرف نشده است، پنبه را به گليسيرين آغشته کرده  و بر  روي آن بماليد سپس با آب گرم و پودر رختشويي شستشو دهید  و آب بكشيد و اگر نتيجه نگرفتيد از تربانتين استفاده کنید .

 

روش تمیز کردن لكه رنگ های پلاستيكی

باقیمانده رنگ را از روی پارچه بتراشيد سپس لکه  را به مدت 10 دقیقه در نفت بگذارید  و بعد با آب گرم و صابون شستشو دهید  و آبكشي نماييد.

تمیز کردن لكه های تازه رنگهای روغنی

پاك كردن لک كهنه ی  رنگهای روغنی تقريباً غير ممكن میباشد اما در صورتي كه هنوز خشك نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه تراش دهید و  بعد پنبه اي را به تربانتين آغشته نمایید  و روي لكه بماليد سپس با پنبه ديگري پاك  نمایید  اين كار را چندين بار تكرار نمایید  و ته رنگ را نيز با آب گرم و پودر لباسشويي از بين ببريد .

 

لکه زنگ زدگی روی لباس

براي پاک کردن لکه لباس  از زنگ زدگی جای آنرا 10 دقيقه در آب ليموی تازه که به آن نمك زده اید خیس نمایید و  سپس لباس را با آب شستشو دهید .

 

تمیز کردن  لكه شمع و مدادهای چرب آرایشی

ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوك تیز به آرامی برداشته و  سپس دو تكه دستمال کاغذی  در دو طرف لكه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یكی از كاغذها در محل لكه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لكه آب می گردد  و جذب دستمال یا كاغذهای اطرافش می شود.

 

چای و قهوه

برای  از بين بردن لكه ی  چای باید فوراً پارچه خيس را روی لكه بكشيد. اگر پاك نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشويی كنيد بر روی لكه بكشيد فوراً تميز می شود.

 

 

از بین بردن لکه زردی اتو

اگرچنانچه لباس کتانی بر اثر گرماي زياد اتو زرد رنگ شده مي توانيد پياز را به دو قسمت  كرده و روي لکه مالش دهید  لكه هاي زرد برطرف خواهند شد و بعد لباس را داخل آب سرد 10 دقيقه خیس نمایید  و بعد آن را شستشو دهید . یا از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید .

 

نحوه ی پاک کردن لکه واکس از لباس

ابتدا پارچه ای را خيس نمایید  و روي آن بكشيد. سپس روي پارچه مقداي مايع ظرفشويي ریخته و بر روي لكه بكشيانید  . بعد دوباره با پارچه خیس دیگری روي لكه بكشيد اگر لكه كاملاً از بين نرفت ، با پارچه آغشته به الكل بر روي لكه بكشيد، تا كاملاً تميز گردد.

 

نحوه ی پاک کردن لکه قیر از لباس

جای لکه قیر را باید در بنزین بخوابانید و سپس با آب و مواد شوینده بشویید  و بعد در معرض آفتاب قرار دهید .

 

روش تمیز کردن لکه های روی چرم

پنبه ای را با روغن زیتون آغشته کرده  و روی چرم بکشید و بعد با یک پنبه تمیز و نمدار روی چرم را پاک نمایید .

 

نحوه ی تمیز کردن لکه های لوازم آرایشی از لباس

 

 • برای  پاک کردن کرم پودر، خط چشم، سایه، ریمل و رژگونه

لکه‌های مزاحم لوازم‌ آرایشی خود را شما می‌توانید به‌سادگی تمیز نمایید . قبل از شستشو از یک لکه بر استفاده نمایید  و سپس مانند مواقع دیگر آن را شستشو دهید .

 

 • نحوه ی تمیز کردن روغن صورت

زمانی که روغن روی لباس شما چکه میکند  مقدار اضافی آن را بردارید  و قبل از شستشو با لکه بر روی آن بکشید. همچنین می‌توانید از یک شوینده‌ی دستی بی آب برای کمک به پاک شدن لکه استفاده نمایید . سپس لباس را در ماشین بیندازید  و با گرمترین دمای مناسب برای پارچه آن را بشویید.

 • نحوه ی پاک کردن لکه لاک ناخن

موضوع عالی درباره‌ی لاک ناخن این است که لاک برای پاک شدن طراحی‌شده میباشد  پارچه‌ی لک شده را برعکس روی یک کاغذ گذاشته و با استون بروی آن بکشید.

 

 * توجه خیلی  مهم * 

از بکار بردن استون روی پارچه‌های استات یا سلولز تری استات خود داری نمایید  (برچسب روی لباس را چک نمایید . این پارچه‌ها شبیه به ابریشم یا پارچه‌های نخ مصنوعی میباشند ) زیرا با پارچه ذوب می گردند . پس از استفاده از استون پارچه را آب‌کشیده و این کار را تا زمانی تکرار کنید که تمام لکه به دستمال‌کاغذی منتقل گردد . به پارچه لکه بر زده و سپس مطابق مواقع دیگر آن را شستشو دهید.

 •  نحوه ی تمیز کردن جای رژلب و برق لب از پارچه

هر چه روی پارچه مانده است  را تمیز کرده و از لکه بر روی پارچه استفاده نمایید . سپس مطابق معمول آن را شستشو دهید . (برای برداشتن رژ از یک روبان یا نوار باریک کمک بگیرید تا تکه‌های کوچکتر هم کاملا برداشته شوند). همیشه قبل از شستن لباس مطمئن شوید رژلب داخل جیب آن نمانده است  . اگر رژ داخل پارچه ذوب شود لکه‌ی بدی ایجاد میشود .

نکته هایی برای لکه گیری لباس ها و پارچه های مختلف

 • پارچه ای که با آب انگور قرمز لکه دار شده باشد را با آب انگور سفید خیس کنید  و سپس آن را با لایه ای ضخیم از خمیر جوش شیرین بپوشانید. بگذارید چند ساعتی در همین حالت  بماند سپس آنرا به شیوه ی همیشگی شستشو دهید .
 • سفیدی بدست آمده از خوشیبو کننده های بدن را با مالیدن آرام فوم محافظ آویز(جا رختی) پاک نمایید .
 • اگر بر روی کیف دستی چرمی تان  لکه ی روغنی ریخت ، جای لکه را به پودر بچه آغشته نمایید  و یک شب به کیفتان استراحت دهید . صبح که شد اصولاً باید برطرف شده باشد اما اگر هنوز مثل کنه بر سر جای خود چسبیده باشد  دوباره همین روند را تکرار نمایید  تا لکه از بین برود.
 • استفاده از مایع ظرفشویی، به خاطر کششِ سطحیِ بالایی که در آب ایجاد می نماید ، برای از بین بردن لکه های ناشی از روغن یا چربی، راه حل مناسبی میباشد.
 • وقت هایی  پیش می آید که اغلب یقه ی لباس به مواد آرایشی مایع آغشته می گردد . لکه های ناشی از مواد آرایشی را می توان به کمک کِرِم اصلاح و کیسه حمام پاک کرد .
 • اگر  بر روی یکی از لباس هایتان پارافین (شمعِ آب شده) ریخته شد  و خشک شد، یک تکه کوچک کاغذ پارافین بردارید و بگذارید روی لکه هایی که خشک شده است ، سپس روی آن را اتو بزنید  تا نرم شود. کاغذ را که برداشتید، لکه ها هم به همراه آن کنده می شوند .
 • برای  پاک کردن لکه از لباس های چرم جیر، یک تکه نان بیات برداشته  و لبه های خشکش را به آرامی روی لکه بکشید تا وآن را از قتی که صحنه ی روزگار محو نماید . اگر جای خراشی باقی ماند، برای صافکاری از پاک کن استفاده نمایید .
 • جهت از بین بردن جای رژلب روی لباس از اسپری مو استفاده نمایید .
 • چنانچه پودر رژگونه یا برنزه کننده درون کیف آرایش تان شکست، اصلا  نگران نباشید. پارچه ی مرطوب پاک کننده ی آرایش به خوبی آن را تمیز می نماید .
 • ممکن است  مقداری عطر به طور تصادفی روی لباس ابریشمی شما ریخته شود ! مقداری  الکل اتانول روی یک بانداژ چند لایه (مخصوص بستن زخم) ریخته و بر روی سطح مورد نظر بکشید.
 • برای ازبین بردن  سفیدک ناشی از عرق روی لباس، می بایست مخلوطی غلیظ و کرم مانند از اسید تارتاریک، آسپرین له شده و آب داغ درست نمایید و آن را به منطقه ی مورد نظر مالش دهید . ۲۰ دقیقه صبر نمایید  و سپس لباس را با آب ولرم شستشو دهید .
 • برای پاک کردن  اثر تماس آب (سفیدک و چروکیدگی)، از روی چکمه های چرمی ، مقدار کمی  سرکه را  داخل یک کاسه آب خنک بریزید و با استفاده از یک مسواک نرم، این محلول را روی لکه بسابید تا هنگامی که دیگر سفیدک یا چروکیدگی پیدا نشود . چکمه را بگذارید کنار تا درهنگام شب کاملا خشک شود.
 • برای پاک کردن  چرم های براق می توانید از شیشه شور استفاده نمایید  که هیچ خطری برای چرم نداشته باشد .
 • وقتی  که نقاطی از بدن تان بیش از حد برنزه شده باشد، لیمو ترش را قاچ کنید و به نقطه ی مورد نظر مالش دهید .
 • چای یا قهوه روی لباس تان ریخته است؟ با آب ولرم و اسفنج روی آن را نرم بسابید، سپس با استفاده از کمی گلیسیرین لکه گیری کنید.

هرگز در زمان لکه گیری لباس آن را با شدت نسابید. این کار باعث می شود تا جای لکه بیشتر شود.

 

 

 

 

.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت بروز هرگونه مشکل در هنگام ثبت سفارش با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید. رد کردن