پارچه هایی با منشا گیاهی

اتو کشی لباس ها در خشکشویی زیپ جت
مرداد ۲۰, ۱۳۹۸
چگونه یک لباس تمیز داشته باشیم
مرداد ۲۰, ۱۳۹۸

پارچه هایی که منشا گیاهی دارند دارای الیاف های طبیعی هستند که شامل موارد زیر میاشند :

۱> الیاف میوه ایی — دانه ایی مانند پنبه

۲>الیاف ساقه ایی مانند کتان و کنف

۳> الیاف برگی مانند سیسال

۴> پارچه های نخی پنبه ایی

 

پارچه­‌های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد میباشند . این پارچه­‌ها به هیچ عنوان به پوست آسیب نمی­‌رسانند و حساسیت ایجاد نمی­‌کنند. این پارچه­‌ها موجنب جریان هوا و تنفس بدن میپگردند ، به همین دلیل در هوای گرم،  بسیار خنک میباشند . البته لباس­‌هایی با الیاف پنبه­‌ای ضخیم­‌تر و گرم‌­تر میباشند  و در سرما بدن را گرم می­‌کنند. به دلیل این که این پارچه­‌ها پس از شستشو  آب می‌­روند، بنابراین باید پیش از برش در آب انداخته شوند. همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس می­‌دهند. در صنعت به طور معمول الیاف پنبه را در محلول اکسیدان قرار میدهند  تا سفید شود. هر چه بیش­‌تر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کم دوام‌تر می­‌شوند. الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس میباشند . بهتر است این پارچه­‌ها برای لباس‌­های راحتی، منزل و لباس نوزاد به کار روند. این پارچه­‌ها بید نمی­‌زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد.

 

در ادامه به معرفی برخی از انواع پارچه ­های نخی می پردازیم

 

(چیت )

این نوع پارچه،­ بسیار سبک است و با تراکم کم تار و پود و در دو نوع ساده و طرح­‌دار وجود دارد ، و برای لباس راحتی مردانه و زنانه، بسیار مناسب می باشد

 

( متقال )

این نوع پارچه ضخیم تر و تراکم نخ­‌های تار و پود آن زیاد تر میباشد . رنگ­‌پذیری خوبی ندارد و در رنگ­‌های سفید و شیری موجود میباشد . این نوع پارچه برای تن­پوش مناسب نمیباشد  و بیش‌تر برای روبالشی و ملحفه و غیره استفاده می­‌گردد . کاربرد رایج دیگر این پارچه برای « پاترون » است.

 

( چلوار )

این نوع پارچه، سبک، خنک، به طور معمول به شکل طرح­‌دار و گل­‌دار و برای تهیه لباس مناسب است. از آن پیراهن، زیرجامه، ملحفه و روبالشی تهیه می­‌کنند. چلوارهای سفید و روشن به دلیل تراکم تار و پود بیش‌­تر، کم­تر برای دوخت لباس استفاده می­‌گردند.

 

( کرباس )

 

پارچه­‌ای ضخیم و آهاردار با تراکم تار و پود کم میباشد . به دلیل ضخامت زیاد نخ­‌های تار و پود، مناسب لباس نمیباشد  و به طور معمول به عنوان لایی کت، پارچه­‌های شماره­‌دوزی، کاموادوزی و از این دست به کار می­‌روند .

 

( کتان )

 

این پارچه دارای الیاف خشک و خشن میباشد  و زود چروک می‌گردند . این پارچه­‌ جزو خنک­‌ترین پارچه­‌ها و در هوای گرم بسیار مناسب میباشند . به همین دلیل چروک شدن آن­‌ها اهمیت زیادی ندارد. این پارچه را باید پیش قبل از دوخت شست‌وشو داد. پارچه­‌هایی که صددرصد کتان هستند ، رنگ­‌پذیری خوبی ندارند. کتان­‌های رنگی در هنگام شست و شو رنگ می­‌دهند، مگر این­‌که پارچه­‌ی کتان در ترکیب با مواد شیمیایی باشد. کتان، ضخامت­‌های گوناگون دارد؛ پارچه­‌ی برزنتی از نوع ضخیم آن میباشد .

 

( مخمل )

 

جنس این پارچه یا نخی یا ابریشمی میباشد .

 

( مخمل نخی راه راه )

 

پارچه­‌ای مقاوم میباشد که مدت زمانی طولانی دوام می­‌آورد. داخل آن بسیار ساده بوده و مانند بافت است. این نوع پارچه می­‌تواند از انواع پارچه مانند پنبه به دست آید.

 

( ململ )

 

نوعی پارچه­‌ی نخی لطیف، نازک و سفید است.

 

(  کریشه )

 

پارچه­‌ی سبک و  نخی است  که دارای گل­‌های برجسته میباشد .

 

(  آغبانو )

 

پارچه­‌ای نازک و پنبه­‌ای است که بیش‌­تر برای چارقد و چادر استفاده میشود .

 

( دبیت )

 

پارچه‌ای نخی میباشد که بیش­‌تر آستر لباس و رویه‌ی لحاف می‌شود.