پارچه هایی با منشا گیاهی

پارچه هایی که منشا گیاهی دارند دارای الیاف های طبیعی هستند که شامل موارد زیر میاشند :

1> الیاف میوه ایی — دانه ایی مانند پنبه

2>الیاف ساقه ایی مانند کتان و کنف

3> الیاف برگی مانند سیسال

4> پارچه های نخی پنبه ایی

 

پارچه­‌های نخ و پنبه بسیار پرطرفدار و پرکاربرد میباشند . این پارچه­‌ها به هیچ عنوان به پوست آسیب نمی­‌رسانند و حساسیت ایجاد نمی­‌کنند. این پارچه­‌ها موجنب جریان هوا و تنفس بدن میپگردند ، به همین دلیل در هوای گرم،  بسیار خنک میباشند . البته لباس­‌هایی با الیاف پنبه­‌ای ضخیم­‌تر و گرم‌­تر میباشند  و در سرما بدن را گرم می­‌کنند. به دلیل این که این پارچه­‌ها پس از شستشو  آب می‌­روند، بنابراین باید پیش از برش در آب انداخته شوند. همچنین نسبت به مرغوبیت جنس رنگ پس می­‌دهند. در صنعت به طور معمول الیاف پنبه را در محلول اکسیدان قرار میدهند  تا سفید شود. هر چه بیش­‌تر در این محلول بمانند، سفیدتر و البته کم دوام‌تر می­‌شوند. الیاف نخی در برابر چروک شدن بسیار حساس میباشند . بهتر است این پارچه­‌ها برای لباس‌­های راحتی، منزل و لباس نوزاد به کار روند. این پارچه­‌ها بید نمی­‌زنند، ولی اگر در جای مرطوب و تاریک باشند، کپک خواهند زد.

 

در ادامه به معرفی برخی از انواع پارچه ­های نخی می پردازیم

 

(چیت )

این نوع پارچه،­ بسیار سبک است و با تراکم کم تار و پود و در دو نوع ساده و طرح­‌دار وجود دارد ، و برای لباس راحتی مردانه و زنانه، بسیار مناسب می باشد

 

( متقال )

این نوع پارچه ضخیم تر و تراکم نخ­‌های تار و پود آن زیاد تر میباشد . رنگ­‌پذیری خوبی ندارد و در رنگ­‌های سفید و شیری موجود میباشد . این نوع پارچه برای تن­پوش مناسب نمیباشد  و بیش‌تر برای روبالشی و ملحفه و غیره استفاده می­‌گردد . کاربرد رایج دیگر این پارچه برای « پاترون » است.

 

( چلوار )

این نوع پارچه، سبک، خنک، به طور معمول به شکل طرح­‌دار و گل­‌دار و برای تهیه لباس مناسب است. از آن پیراهن، زیرجامه، ملحفه و روبالشی تهیه می­‌کنند. چلوارهای سفید و روشن به دلیل تراکم تار و پود بیش‌­تر، کم­تر برای دوخت لباس استفاده می­‌گردند.

 

( کرباس )

 

پارچه­‌ای ضخیم و آهاردار با تراکم تار و پود کم میباشد . به دلیل ضخامت زیاد نخ­‌های تار و پود، مناسب لباس نمیباشد  و به طور معمول به عنوان لایی کت، پارچه­‌های شماره­‌دوزی، کاموادوزی و از این دست به کار می­‌روند .

 

( کتان )

 

این پارچه دارای الیاف خشک و خشن میباشد  و زود چروک می‌گردند . این پارچه­‌ جزو خنک­‌ترین پارچه­‌ها و در هوای گرم بسیار مناسب میباشند . به همین دلیل چروک شدن آن­‌ها اهمیت زیادی ندارد. این پارچه را باید پیش قبل از دوخت شست‌وشو داد. پارچه­‌هایی که صددرصد کتان هستند ، رنگ­‌پذیری خوبی ندارند. کتان­‌های رنگی در هنگام شست و شو رنگ می­‌دهند، مگر این­‌که پارچه­‌ی کتان در ترکیب با مواد شیمیایی باشد. کتان، ضخامت­‌های گوناگون دارد؛ پارچه­‌ی برزنتی از نوع ضخیم آن میباشد .

 

( مخمل )

 

جنس این پارچه یا نخی یا ابریشمی میباشد .

 

( مخمل نخی راه راه )

 

پارچه­‌ای مقاوم میباشد که مدت زمانی طولانی دوام می­‌آورد. داخل آن بسیار ساده بوده و مانند بافت است. این نوع پارچه می­‌تواند از انواع پارچه مانند پنبه به دست آید.

 

( ململ )

 

نوعی پارچه­‌ی نخی لطیف، نازک و سفید است.

 

(  کریشه )

 

پارچه­‌ی سبک و  نخی است  که دارای گل­‌های برجسته میباشد .

 

(  آغبانو )

 

پارچه­‌ای نازک و پنبه­‌ای است که بیش‌­تر برای چارقد و چادر استفاده میشود .

 

( دبیت )

 

پارچه‌ای نخی میباشد که بیش­‌تر آستر لباس و رویه‌ی لحاف می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت بروز هرگونه مشکل در هنگام ثبت سفارش با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید. رد کردن