پاک کردن و لکه گیری لباس

لوازم آرایشی شما ناگهان  ممکن است لکه‌ای روی لباستان ایجاد نماید  یا لباس تان روغنی شود ، چگونه میشود از شر لکه ها خلاص شد ؟ چگونه میتوان  لکه ها را از روی لباس پاک کرد؟ برای لکه گیری و تمیز کردن انواع لکه ها از روی لباستان به این روش ها که در این اینجا برای شما تهیه کرده ایم عمل نمایید .

نکات عمومی پاک کردن لکه از روی لباس ها

 • حتما  برای پاک کردن لکه ها  سریعا  اقدام کنید .
 • برای تمیز کردن لباس ابتدا از ناحیه  پشت لکه باید شروع کنید . به این ترتیب از پخش شدن لکه جلوگیری مینمایید .
 • هنگامی  که پارچه دیگری را با محلول لکه بر آغشته کردید و می خواهید از آن برای پاک کردن لکه استفاده نمایید ، پارچه را بر روی لکه نمالید بلکه پارچه را بر روی لکه فشار دهید  و با سیستم ضربه ای عمل کنید .
 • جهت تمیز نمودن  و پاک نمودن  لکه ابتدا از محدوده خارجی لکه شروع نمایید  و به سوی  وسط لکه ادامه میدهید .
 • توجه فرمایید  که برای لکه های غیر چرب از آب سرد استفاده کنید  . آب داغ لکه غیر چرب را پایدار می کند .

نحوه پاک نمودن  لکه خون از لباس

لکه ی خونی را زیر آب سرد قرار دهید  و آن را فقط با آب سرد شستشو دهید . لکه از بین خواهد رفت . در صورت  تأثیر نزاشتن می توانید محلولی از نشاسته با مقداری  آب تهیه فرمایید  تا خمیر غلیظی بدست آید و آنرا روی لکه خون مالش دهید . بعد از خشک شدن نشاسته، نشاسته را از پارچه جدا کنید  سپس لباس را شستشو دهید .  لکه خون از بین خواهد رفت . همچنین راه حل دیگری برای تمیز کردن لکه ی خون از لباس هایی که خونی شده اند میتواند این باشد  که لباس هارا  را در کوکاکولا بخیسانید و سپس آنرا با آب و پودر لباسشویی شستشو دهید

لکه های ایجاد شده از گل و لای بر روی لباس

یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم تقسیم نمایید  و بر روی لکه مالش دهید ، سپس لباس ها  را در آب سرد خیسانده  و سپس با پودر رختشویی بشویید . در صورت پایدار بودن  لکه، پارچه ای را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه مالش دهید .

لکه گیری آدامس از لباس

برای از بین بردن آدامس با یک تکه یخ چند مرتبه بر روی آدامس بمالید  تا از روی لباس جدا شود . اگر آدامس از پارچه جدا نشد می توانید از بنزین استفاده نمایید

تمیز کردن لکه های شکلاتی از روی لباس

ابتدا باقی شکلات را از روی پارچه برداشته و  سپس یک پارچه سفید را چند لایه تا کنید و زیر پارچه در محل لکه بگذارید  . حال به نسبت مساوی سرکه و الکل را مخلوط کنید و  با پنبه بر روی محل بکشید و با پنبه دیگر روی آن را خشک نمایید  . چنانچه با این روش لکه پاک نشد می توان از آب اکسیژنه استفاده کنید  و در پایان پارچه را با آب گرم و صابون شستشو دهید ..

روش  پاک کردن لکه روژ لب

خمیر دندان را بر روی لکه ماساژ دهید  و سپس لکه را با آب گرم بشویید . یا محل لکه را در گلیسیرین خیسانده و  سپس روی لکه را با  الکل یا بنزین مالش دهید و پارچه ای که آغشته به محلول پودر رختشویی شده است  را بر روی لکه مالش دهید  بعد در محلول پودر رختشویی شستشو دهید  ، سپس خوب آب کشی نمایید .

نحوه ی  برطرف کردن لکه بستنی

پارچه ی  لک شده را با محلول آب و مایع لباسشویی  خیس کرده  و سپس با پنبه ی آغشته به بنزین  بر روی آن بکشید و سپس  آب کشی نمایید .

نحوه تمیز کردن لکه ی  آب میوه

اگر این لکه بر روی پارچه سفید بود ، با آب و صابون آن را شستشو دهید  . لکه از روی لباس پاک میگردد. اگر لکه بر روی پارچه پشمی بود  آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک مخلوط کنید و سپس  با آن لکه را پاک نمایید . اگر لکه بر روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط نمایید  و با آن لکه را محو کرده. یا مقداری نمک بر روی لکه ریخته  و سپس آن را 10 دقیقه در آب سرد بخوابانید. پس از آن با آب گرم و پودر رختشویی شستشو دهید .

نحوه ی  پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس

اگر جوهر کیف یا کاپشن چرم‌تان را کثیف کرده باشد با تافت یا الکل می‌توانید آن را نابود کنید ، فقط باید سریع اقدام نمایید ، قبل از آنکه لکه خشک گردد . اولین توصیه‌ این میباشد که زمان را برای شستشو و از بین رفتن این لکه‌ها از دست ندهید، هر زمانی که متوجه لکه جوهر گشتید اقدام به پاک کردن آن کنید تا نتیجه ی  بهتری بگیرید.

برای آقایان پس دادن جوهر خودکار به جیب لباس یا کت‌شان زیاد اتفاق می‌افتد. برای از بین بردن این لکه‌ها می‌توانید از شیر یا دوغ استفاده نمایید . به این صورت که قسمت جوهری لباس را در داخل ظرف حاوی شیر یا دوغ بگذارید  و صبر کنید  5دقیقه‌ ای بماند و بعد آن را با آب، آبکشی نمایید . اگر هنوز اثری از لکه باقی مانده بود، دوباره این کار را تکرار نمایید  تا جوهر کاملا نابود شود .

ولی اگر لکه جوهر روی مبل افتاده باشد، محل جوهر را خیس نمایید  و روی آن نمک بریزید و با پارچه تمیزی محل را مالش دهید  می‌توانید مخلوط گلیسرین و آمونیاک را هم روی لکه مالش دهید و سپس با آب و پودر شستشو دهید .

اما اگر فرش‌تان به‌وسیله جوهر کثیف شده باشد می‌توانید روی آن کمی ماست بریزید و سپس ماست را با قاشق جمع  نمایید ، این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا ماست جوهر را کاملا جذب نماید . فراموش نکنید این دستور برای لکه ی تازه است.

برای لکه‌های کمی قدیمی تر  می‌توانید یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی در 2فنجان آب گرم مخلوط نماید  و یک دستمال تمیز یا یک اسفنج را درون محلول بزنید و روی لکه جوهر بکشید تا محلول جذب فرش گردد ، دوباره دستمال را روی لکه بکشید تا لکه کامل از بین برود. یک پارچه تمیز دیگر را با آب سرد خیس کنید و محل لکه را تمیز و سپس خشک نمایید . یک دستمال کاغذی تمیز بردارید و روی لکه ضربه بزنید، فراموش نکنید فقط ضربه بزنید و اصلا دستمال را روی لکه مالش ندهید  تا پخش نشود. روی دستمال دیگری کمی تافت یا الکل سفید بریزید و روی لکه ضربه بزنید تا جوهر جذب دستمال گردد . بعد از از بین‌رفتن لکه، با دستمال کاغذی مرطوب آن محل را پاک نمایید  تا الکل و مواد بیرون بیایند.

لکه های ایجاد شده با میوه های رنگی روی لباس

لکه میوه هایی که رنگی اند مانند  (توت فرنگی، آلبالو و ….) را می توان با آب و آمونیاک بشویید و نیز می توان مقداری نمک روی لکه بریزید و بعد از مدتی با پودر رختشویی بشویید و اگر لکه نرفت می توان از محلول کلر هم استفاده کنید

نحوه تمیز کردن لکه تمشک از روی لباس

محل لکه را در محلول پودر رختشویی خیسانده  و اگر شستید و نرفت مقداری ماست رویش بریزید. سپس با آب گرم بشویید .

 

روش تمیز کردن لکه آبرنگ از روی لباس بچه

محل لکه را با آب سرد شستشو دهید  سپس آنرا با آب نیمگرم و پودر رختشویی شستشویی دهید  و آبکشی کنید .اگر هنوز لکه برطرف نشده است، پنبه را به گلیسیرین آغشته کرده  و بر  روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی شستشو دهید  و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده کنید .

 

روش تمیز کردن لکه رنگ های پلاستیکی

باقیمانده رنگ را از روی پارچه بتراشید سپس لکه  را به مدت 10 دقیقه در نفت بگذارید  و بعد با آب گرم و صابون شستشو دهید  و آبکشی نمایید.

تمیز کردن لکه های تازه رنگهای روغنی

پاک کردن لک کهنه ی  رنگهای روغنی تقریباً غیر ممکن میباشد اما در صورتی که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه تراش دهید و  بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته نمایید  و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک  نمایید  این کار را چندین بار تکرار نمایید  و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید .

 

لکه زنگ زدگی روی لباس

برای پاک کردن لکه لباس  از زنگ زدگی جای آنرا 10 دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس نمایید و  سپس لباس را با آب شستشو دهید .

 

تمیز کردن  لکه شمع و مدادهای چرب آرایشی

ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تیز به آرامی برداشته و  سپس دو تکه دستمال کاغذی  در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می گردد  و جذب دستمال یا کاغذهای اطرافش می شود.

 

چای و قهوه

برای  از بین بردن لکه ی  چای باید فوراً پارچه خیس را روی لکه بکشید. اگر پاک نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشویی کنید بر روی لکه بکشید فوراً تمیز می شود.

 

 

از بین بردن لکه زردی اتو

اگرچنانچه لباس کتانی بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می توانید پیاز را به دو قسمت  کرده و روی لکه مالش دهید  لکه های زرد برطرف خواهند شد و بعد لباس را داخل آب سرد 10 دقیقه خیس نمایید  و بعد آن را شستشو دهید . یا از محلول آب اکسیژنه استفاده کنید .

 

نحوه ی پاک کردن لکه واکس از لباس

ابتدا پارچه ای را خیس نمایید  و روی آن بکشید. سپس روی پارچه مقدای مایع ظرفشویی ریخته و بر روی لکه بکشیانید  . بعد دوباره با پارچه خیس دیگری روی لکه بکشید اگر لکه کاملاً از بین نرفت ، با پارچه آغشته به الکل بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز گردد.

 

نحوه ی پاک کردن لکه قیر از لباس

جای لکه قیر را باید در بنزین بخوابانید و سپس با آب و مواد شوینده بشویید  و بعد در معرض آفتاب قرار دهید .

 

روش تمیز کردن لکه های روی چرم

پنبه ای را با روغن زیتون آغشته کرده  و روی چرم بکشید و بعد با یک پنبه تمیز و نمدار روی چرم را پاک نمایید .

 

نحوه ی تمیز کردن لکه های لوازم آرایشی از لباس

 

 • برای  پاک کردن کرم پودر، خط چشم، سایه، ریمل و رژگونه

لکه‌های مزاحم لوازم‌ آرایشی خود را شما می‌توانید به‌سادگی تمیز نمایید . قبل از شستشو از یک لکه بر استفاده نمایید  و سپس مانند مواقع دیگر آن را شستشو دهید .

 

 • نحوه ی تمیز کردن روغن صورت

زمانی که روغن روی لباس شما چکه میکند  مقدار اضافی آن را بردارید  و قبل از شستشو با لکه بر روی آن بکشید. همچنین می‌توانید از یک شوینده‌ی دستی بی آب برای کمک به پاک شدن لکه استفاده نمایید . سپس لباس را در ماشین بیندازید  و با گرمترین دمای مناسب برای پارچه آن را بشویید.

 • نحوه ی پاک کردن لکه لاک ناخن

موضوع عالی درباره‌ی لاک ناخن این است که لاک برای پاک شدن طراحی‌شده میباشد  پارچه‌ی لک شده را برعکس روی یک کاغذ گذاشته و با استون بروی آن بکشید.

 

 * توجه خیلی  مهم * 

از بکار بردن استون روی پارچه‌های استات یا سلولز تری استات خود داری نمایید  (برچسب روی لباس را چک نمایید . این پارچه‌ها شبیه به ابریشم یا پارچه‌های نخ مصنوعی میباشند ) زیرا با پارچه ذوب می گردند . پس از استفاده از استون پارچه را آب‌کشیده و این کار را تا زمانی تکرار کنید که تمام لکه به دستمال‌کاغذی منتقل گردد . به پارچه لکه بر زده و سپس مطابق مواقع دیگر آن را شستشو دهید.

 •  نحوه ی تمیز کردن جای رژلب و برق لب از پارچه

هر چه روی پارچه مانده است  را تمیز کرده و از لکه بر روی پارچه استفاده نمایید . سپس مطابق معمول آن را شستشو دهید . (برای برداشتن رژ از یک روبان یا نوار باریک کمک بگیرید تا تکه‌های کوچکتر هم کاملا برداشته شوند). همیشه قبل از شستن لباس مطمئن شوید رژلب داخل جیب آن نمانده است  . اگر رژ داخل پارچه ذوب شود لکه‌ی بدی ایجاد میشود .

نکته هایی برای لکه گیری لباس ها و پارچه های مختلف

 • پارچه ای که با آب انگور قرمز لکه دار شده باشد را با آب انگور سفید خیس کنید  و سپس آن را با لایه ای ضخیم از خمیر جوش شیرین بپوشانید. بگذارید چند ساعتی در همین حالت  بماند سپس آنرا به شیوه ی همیشگی شستشو دهید .
 • سفیدی بدست آمده از خوشیبو کننده های بدن را با مالیدن آرام فوم محافظ آویز(جا رختی) پاک نمایید .
 • اگر بر روی کیف دستی چرمی تان  لکه ی روغنی ریخت ، جای لکه را به پودر بچه آغشته نمایید  و یک شب به کیفتان استراحت دهید . صبح که شد اصولاً باید برطرف شده باشد اما اگر هنوز مثل کنه بر سر جای خود چسبیده باشد  دوباره همین روند را تکرار نمایید  تا لکه از بین برود.
 • استفاده از مایع ظرفشویی، به خاطر کششِ سطحیِ بالایی که در آب ایجاد می نماید ، برای از بین بردن لکه های ناشی از روغن یا چربی، راه حل مناسبی میباشد.
 • وقت هایی  پیش می آید که اغلب یقه ی لباس به مواد آرایشی مایع آغشته می گردد . لکه های ناشی از مواد آرایشی را می توان به کمک کِرِم اصلاح و کیسه حمام پاک کرد .
 • اگر  بر روی یکی از لباس هایتان پارافین (شمعِ آب شده) ریخته شد  و خشک شد، یک تکه کوچک کاغذ پارافین بردارید و بگذارید روی لکه هایی که خشک شده است ، سپس روی آن را اتو بزنید  تا نرم شود. کاغذ را که برداشتید، لکه ها هم به همراه آن کنده می شوند .
 • برای  پاک کردن لکه از لباس های چرم جیر، یک تکه نان بیات برداشته  و لبه های خشکش را به آرامی روی لکه بکشید تا وآن را از قتی که صحنه ی روزگار محو نماید . اگر جای خراشی باقی ماند، برای صافکاری از پاک کن استفاده نمایید .
 • جهت از بین بردن جای رژلب روی لباس از اسپری مو استفاده نمایید .
 • چنانچه پودر رژگونه یا برنزه کننده درون کیف آرایش تان شکست، اصلا  نگران نباشید. پارچه ی مرطوب پاک کننده ی آرایش به خوبی آن را تمیز می نماید .
 • ممکن است  مقداری عطر به طور تصادفی روی لباس ابریشمی شما ریخته شود ! مقداری  الکل اتانول روی یک بانداژ چند لایه (مخصوص بستن زخم) ریخته و بر روی سطح مورد نظر بکشید.
 • برای ازبین بردن  سفیدک ناشی از عرق روی لباس، می بایست مخلوطی غلیظ و کرم مانند از اسید تارتاریک، آسپرین له شده و آب داغ درست نمایید و آن را به منطقه ی مورد نظر مالش دهید . ۲۰ دقیقه صبر نمایید  و سپس لباس را با آب ولرم شستشو دهید .
 • برای پاک کردن  اثر تماس آب (سفیدک و چروکیدگی)، از روی چکمه های چرمی ، مقدار کمی  سرکه را  داخل یک کاسه آب خنک بریزید و با استفاده از یک مسواک نرم، این محلول را روی لکه بسابید تا هنگامی که دیگر سفیدک یا چروکیدگی پیدا نشود . چکمه را بگذارید کنار تا درهنگام شب کاملا خشک شود.
 • برای پاک کردن  چرم های براق می توانید از شیشه شور استفاده نمایید  که هیچ خطری برای چرم نداشته باشد .
 • وقتی  که نقاطی از بدن تان بیش از حد برنزه شده باشد، لیمو ترش را قاچ کنید و به نقطه ی مورد نظر مالش دهید .
 • چای یا قهوه روی لباس تان ریخته است؟ با آب ولرم و اسفنج روی آن را نرم بسابید، سپس با استفاده از کمی گلیسیرین لکه گیری کنید.

هرگز در زمان لکه گیری لباس آن را با شدت نسابید. این کار باعث می شود تا جای لکه بیشتر شود.

 

 

 

 

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورت بروز هرگونه مشکل در هنگام ثبت سفارش با مجموعه ما تماس حاصل فرمایید. رد کردن